czwartek, 31 stycznia 2019

Bartłomiej Grzegorz Sala "Bestie i potwory mitologii greckiej"

"Bestie i potwory mitologii greckiej" to leksykon znanych bardziej oraz mniej demonicznych postaci z wierzeń starożytnych Greków. Sturęcy, smoki, tytany i inne potwory o wężowych ogonach pokazują nam wspaniały świat mitycznych postaci. 

Na ogół w księgarniach znajdziemy multum przepisywanych jeden od drugiego słowników mitologii antycznej. Wszystkie one nie różnią się niczym specjalnie od siebie; ich autorzy to profesorowie, którzy muszą mieć publikacje. Stąd też wydają totalne gnioty za unijne (czyli nasze) pieniądze, tak aby ich CV naukowe błyszczało zawartością dokonanej, ciężkiej, naukowej pracy. A potem to leży w taniej książce za 2 złote, bo nikt tego nie zamierza kupić ... Co innego, że często uczy się nas o pogańskich bogach, a postacie demoniczne pozostają na drugim planie.

Tutaj jak widzę Sala wyróżnił mniej znane postacie, które słabo znamy. To sprawia, że leksykon jego autorstwa napisany został z duszą; zamiast tradycyjnego podawania tych samych informacji w komercyjny sposób widać, że celem książki jest nacisk na ciekawostki.  Dowiedziałem się kilku nowych, ciekawych rzeczy, pomimo, że praca nie ma naukowego charakteru.

Bogato ilustrowane opracowanie tematu stanowi ciekawą pigułkę, choć zastanawiają mnie te genderowe ilustracje, jak ta postać na okładce.

Jako fan książek Bartłomieja Grzegorza Sali polecam i tę pozycję!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz