sobota, 21 maja 2016

Łukasz Wierzbicki "Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści"


"Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści"  to ślicznie ilustrowany album zawierający zrekonstruowany, tytułowy materiał w autorskiej interpretacji Łukasza Wierzbickiego. Kilka swojskich mitów, w których główną rolę odgrywają nasi bogowie i inne, sympatyczne, demoniczne postacie. Na końcu autor w krótkim eseju wytłumaczył dlaczego przedstawił tak wizję.

Jak to bywa z tego typu literaturą, czyta się ją z wypiekami na twarzy, podobnie jak i ogląda zdjęcia czy obrazki. Od strony plastycznej praca jest świetna. Sama interpretacja słowiańskich mitów na pewno od razu oburzy wiele osób, bo znowu nie jest dokładnie taką jaką przedstawia ją nauka. Mało tego widać w niej czasem wyraźne obce wpływy (m.in. jeden znany wątek biblijny). Osobiście uważam, że nie ma się czego czepiać.

Popularyzowanie dawnych wierzeń i naszej rodzimej kultury wymaga od nas tworzenia takich prac - inspirowanych dawnymi mitami (lub raczej ich szczątkowymi postaciami), uderzającymi na zmysł wzroku, zachęcającymi specyficzną, baśniową fabułą.

Ciekawe, urocze, polecam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz