niedziela, 1 maja 2016

Dion Fortune "Samoobrona psychiczna"

Dion Fortune była jedną z reprezentatywnych osób  środowiska brytyjskich okultystów sławnego przełomu XIX i XX w. (Dlaczego ta epoka nie ma jeszcze swojej konkretnej nazwy ???) Jej prace naturalnie wzbogaciły kulturowo świat magii. Była miłośniczką naturyzmu (już ją lubię), popierała Torysów (to też w sumie jej liczę na plus), do historii przeszła dzięki wielu książkom  na ezoteryczne tematy.

"Samoobrona psychiczna" to opisy rozmaitych ezoterycznych schematów; tego co się dzieje wewnątrz nas i dookoła nas. Tak jak w fizyce, tyle że tutaj raczej borykamy się z problemami wampirów, opętań i nieumiejętnego bawienia się magią.

Teoria i praktyka. Dużo historii i wydarzeń. Cenne porady i złote myśli.

Rety, co ci okultyści tam wyrabiali? Pewne opisy kierują mnie w stronę znajomego mi światka, ale może nie będę tutaj zdradzał szczegółów.

Intrygowały mnie kwestie składania przysiąg. Cóż, od dawna mam inne podejście do tego tematu.

Wartość książki zdecydowanie psuje tłumaczenie. Niektóre rzeczy to po prostu chyba z Google Translatora dostały się do druku. A już niektóre przypisy to totalna porażka.

Ale książka fajna! Polecam!

4 komentarze:

 1. ,,sławnego przełomu XIX i XX w. (Dlaczego ta epoka nie ma jeszcze swojej konkretnej nazwy ???)" A belle poque? Piękna epoka pomiędzy wojnami, w sensie, nie między światowymi, tylko przed I WW która ludzi pozbawiła wiary w ludzkość, a po jakiejś tam wojnie, która była wcześniej, francusko-pruskiej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak, ale to się bardziej do literatury odnosi. :) Mi zależy osobiście na jakimś konkretnym terminie odnoszącym się do czasów od założenia Hermetycznego Zakonu Złotego Brzasku (1887 lub 1888) do lat 70. Była to niezwykła epoka. :)

   Usuń
  2. Ja o belle epoque uczyłam się w kontekście sztuk pięknych, a nie literatury, ale ok :)

   Usuń
 2. Faktycznie pojęcie wieloznaczne, ale do spraw okultyzmu nikt go nie odnosi. Ponadto ta okultystyczna Belle Epoque trwała dłużej. ;)

  OdpowiedzUsuń