sobota, 2 kwietnia 2016

Zbigniew Łagosz „Punar Bhava. Czesław Czyński i Aleister Crowley w świetle XX wiecznej tradycji ezoterycznej”


Dużym rarytasem dla wszystkich miłośników tematu okultyzmu jest praca dr Zbigniewa Łagosza pt. „Punar Bhava. Czesław Czyński i Aleister Crowley w świetle XX wiecznej tradycji ezoterycznej” opublikowana przez wydawnictwo Black Antlers. Jak wskazuje tytuł, bohaterem głównym omawianej książki jest postać znanego polskiego okultysty i jego powiązania z działającymi na przełomie XIX i XX wieku tajnymi ezoterycznymi organizacjami i postaciami z tego środowiska.
Zanim autor przechodzi do głównego wątku czyli związków Czyńskiego z Crowleyem szczegółowo omawia temat istniejących w rzeczonej epoce stowarzyszeń. Zapoznajemy się z dokładną biografią Aleistera Crowleya, jego działalnością w Hermetycznym Zakonie Złotego Brzasku, Argentum Astrum i Ordo Templi Orientis. Omówiona zostaje historia wszystkich tych grup, a także życiorysy ich założycieli oraz znanych członków. W dalszej części pracy Łagosz przechodzi do tematu ezoteryki na ziemiach Polski (wówczas jeszcze pod zaborami). Dużo ciekawostek o Julianie Ochorowiczu, masonerii, punktem kulminacyjnym zaś staje się Zakon Martynistów, w którym Czyński odegrał dużą rolę. W trzeciej części autor skupił się nad mariawitami i ich domniemanym powiązaniem ze środowiskiem okultystycznym. Omówił także niektóre spośród bardziej reprezentatywnych grup różokrzyżowców.
Na szczególne wyróżnienie w pracy Łagosza zasługuje ilość zdobytych informacji na temat Czyńskiego; autor opublikował wiele korespondencji, które przeprowadził z naukowcami, członkami omawianych stowarzyszeń, zdobył informacje biograficzne zarówno pochodzące od krewnych Czyńskiego jak i z innych wieczystych źródeł. Warte gratyfikacji są także wywiady zamieszczone w aneksach. Wszystko to dało badaczowi tematu solidne podstawy do przeprowadzenia dalszych rozważań, które w świetle zdobytych wiadomości nie są pustymi spekulacjami czyniąc książkę bardzo wiarygodną i opartą na rzetelnych podstawach. Łagosz ponadto wykorzystał także wiele porządnych opracowań historii omawianych stowarzyszeń. Jego praca stanowi nie tylko solidne kompendium wiedzy o Czesławie Czyńskim lecz także o całym okultyzmie z przełomu XIX i XX w. Gorąco polecam wszystkim miłośnikom tematu!

1 komentarz:

  1. To absolutnie niewiarygodna, nierzetelna i fatalna książka. Recenzje można znaleźć na blogu Krzysztofa Azarewicza: http://www.krzysztof-azarewicz.pl/ordo-templi-orientis/recenzja-ksiazki-zbigniewa-lagosza-punar-bhava-czeslaw-czynski-i-aleister-crowley-w-swietle-xx-wiecznej-tradycji-ezoterycznej/ oraz na stonie Gildii.pl : http://www.literatura.gildia.pl/tworcy/zbigniew-lagosz/punar-bhava-czeslaw-czynski-i-alasteir-crowley/recenzja

    OdpowiedzUsuń