środa, 24 lutego 2016

Pantheon: religionistický časopis (10/1)


Do panteonu zasłużonych dla neopogaństwa publikacji z dumą dodajemy jeden numer czeskiego religioznawczego czasopisma. Żeby nie powtarzać niepotrzebnie wyrazów, nazwę periodyku i numer wydania podajemy w tytule niniejszego posta. Na załączonym zdjęciu okładki też nie trudno zobaczyć te szczegóły. Wiem, mój humor ostatnio jest mizerny ...

A cały numer "Pantheonu" to zbiór artykułów będących we wstępnej wersji wystąpieniami, które zaprezentowane zostały na konferencji pt. "Gender and Methodology in Neo-Paganism" organizowanej przez Wydział Humanistyczny AGH w Krakowie w dniach 7-9 marca 2014 r.

Przewodnim tematem sesji była płeć. Jest to interesująca kwestia bowiem na Zachodzie pogaństwo często kojarzone jest z kultem Bogini, Matki Ziemi, magią etc. W Europie Środkowo-Wschodniej i generalnie w byłym Bloku Wschodnim rzeczony nurt religijny nabrał  zgoła innego charakteru; polityka, tradycja i kult przeważnie męskich bogów. I stąd pojawił się problem dla badaczy. Albo raczej możliwość pokazania pewnych zjawisk i ich dokładnej analizy.

Na wstępie, weteran badań nad polskim rodzimowierstwem, Scott Simpson, który jak dotąd jako jedyny najdokładniej przysłużył się do rozpropagowania rzetelnej wiedzy o polskich neopoganach w literaturze anglojęzycznej prezentuje swój artykuł pt. "Men Constructing Masculinity in Polish Rodzimowierstwo: Tradition and Nature". Po raz kolejny autor perfekcyjnie opisuje temat; tym razem dotyczy to  kwestii płci wyznawców polskiego rodzimowierstwa. Tutaj głównym punktem odniesienia staje się klasyczne rodzimowierstwo słowiańskie na przykładzie wrocławskiej "Watry", warszawskiego RKP, ale także innych grup, m.in. przedwojennej Zadrugi. Doskonała analiza tematu.

Następnie polski pionier badań nad druidyzmem Adam Anczyk w swoim artykule pt. "Druids and Druidesses: Gender Issue in Druidry" opisuje różnice płci zarówno w druidyzmie historycznym  (na bazie zapisanych źródeł), jak i we współczesnym. Świetne, dokładne i oparte na solidnych podstawach.

Olga Pawlik pastwi się nad członkami Rodzimego Kościoła Polskiego w publikacji pt. "Living in Two Worlds - Ontological Relativism in Rodzimy Kościół Polski Members' Interfaith Parenting". Artykuł może nie jest zły, ale respondenci moim zdaniem dali trochę czadu ... Nawet bez nadzoru słynnego, internetowego "starszego zboru" potrafili tak nisko upaść ...

Czeska badaczka Lenka Brichova zwraca uwagę na macierzyński aspekt kultu Bogini w tekście pt. "Kind Goddesses: an Evolutionary Perspective on Personal Prayer as a Medium Through Which Representional Features Resembling the Primary Caregiver Are Spread". Ciekawe, choć artykuł niedługi.

Mariusz Filip, który fenomenalnie odznaczył się w historii badań nad neopogaństwem kilkakrotnie perfekcyjnie opisując Zakon Zadrugi "Północny Wilk" dalej walczy o utrzymanie pozycji tytułu mistrza kontynuując badania nad wspomnianą grupą łącząc temat nieistniejącego już zrzeszenia wraz z tematem głównym konferencji. Badania w swoim artykule "Native Faith (not) only for Men: Gendering Extreme Right-Wing Slavic Neo-Paganism in Poland"  wzbogacił o temat Nacjonalistycznego Stowarzyszenia "Zadruga", co uważam za słuszny kierunek - obie frakcje mają bardzo podobny charakter i cele. Wciągnął mnie temat "Bogini Wojny" i kobiet jako "wojowniczek w spódnicy". Chyba lubię taki typ babek - już tak po prostu mam.

Deniver Vukelić w swojej publikacji "Croatian Native Faith - Diverse Opinions on Gender Problems in a Developing Movement" przedstawia główny wątek konferencji w świetle chorwackich rodzimowierców i rodzimowierczyń. Bardzo dobry artykuł zwracający uwagę na wiele ważnych kwestii, wychodzących także ponad przewodni temat numeru periodyka.

Na końcu fenomenalny badacz religii wicca i innych odmian współczesnego czarownictwa Maciej Witulski w swoim artykule "Gender among Adherents of Modern Witchcraft - Stereotypes and Facts. The Example of Polish Traditional Wiccans and Eclectic Witches" opisał dokładnie temat płci, homoseksualizmu, feminizmu wśród wyznawców tejże religii z całego świata i porównał z adaptacją tych fenomenów wśród polskich wiccan. Dokładnie omówione zostały stereotypy i fakty, statystyki i to na co wskazują nam dostępne w sieci informacje. Bardzo dobry artykuł, oparty na wiarygodnych, rzetelnych źródłach. Rewelacyjne streszczenie i opracowanie tematu.

Na końcu numeru pojawiło się jeszcze kilka recenzji, ale z tej racji, że napisane zostały po czesku, dałem sobie z nimi spokój ...

Niniejszy numer "Pantheonu" pokazuje różnice pomiędzy neopogaństwem zachodnim, a tutejszym. Dostrzegamy wyraźne różnice pomiędzy rekonstrukcją kultów lokalnych, osadzonych w duchu tradycji, ludowości czy polityki z synkretycznymi ruchami, których wyznawcy stawiają sobie zupełnie inne cele. Inni ludzie, inne religie. A może warto by rzec: "jacy ludzie, takie religie"? I to będzie prawdą.

"Pantheon: religionistický časopis (10/1)" to obligatoryjny do przeczytania numer dla wszystkich sympatyków neopogaństwa.

Gorąco rekomenduję!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz