środa, 11 listopada 2015

Jonathan Tapsell "Ameth. The life and times of Doreen Valiente"


Kolejna cenna książka, która powinna znaleźć się w każdej domowej Biblioteczce Aleksandryjskiej to praca Jonathana Tapsella pt. "Ameth. The life and times of Doreen Valiente". 

Z pozoru jest to biografia jednej z najwspanialszych czarownic XX w., jak nie najwspanialszej wiedźmy XX w. w ogóle. W rzeczywistości jest to jednak przekrojówka przez epokę tworzenia się rozmaitych covenów i tradycji współczesnego czarownictwa w Wielkiej Brytanii. 

Łatwo zwrócić uwagę, że podobnie jak C3PO i R2D2 pojawiają się we wszystkich epizodach "Gwiezdnych Wojen" stanowiąc wspólny element całości, tak Doreen Valiente pojawiała się niemal zawsze tam gdzie najsławniejsze wydarzenia dla współczesnych brytyjskich czarownic miały miejsce. 

Jak wiemy tytułowa bohaterka była członkiem Covenu Bricket Wood, gdzie przez pewien czas pełniła funkcję arcykapłanki. Przekształciła zawartość rytualnych tekstów "Księgi Cieni", czym wpłynęła znacząco na rozwój tradycji Starego Geralda. Po odejściu była także członkiem Clanu Tubal Cain, Covenu Atho, Covenu Regency oraz Covenu Silver Malkins. Napisała kilka doskonałych książek o czarownictwie, wypowiadała się w mediach, podjęła ciężką próbę znalezienia dowodów na istnienie Starej Dorothy, która według starych, nieaktualnych już informacji inicjowała Geralda Gardnera do Covenu z New Forest. 

Książka to dobre streszczenie tematu, chociaż kilkakrotnie miałem wrażenie, że pewne informacje lekko odbiegają od tych mi znanych (np. z Covenem Bricket Wood nie wiązałbym Eleanor Bone, która przeszła trening na Wyspie Man czy Monique Wilson, która z tym covenem współpracowała w późniejszym czasie, ale szkolenia przechodziła w Szkocji oraz na Wyspie Man). W każdym razie ogólnie jest to dobry opis faktów na bazie stanu wiedzy, jakim aktualnie dysponujemy. Praca ma ponad sto stron, choć nie czyta się jej powoli - ważne fakty rozpisane są szczegółowo, a nad detalami zawsze warto się skupić.

Gorąco polecam!

Zainteresowanym jako przedsmak lub prolegomenę polecam wywiad z autorem książki, który przeprowadził aleksandriański arcykapłan Karagan.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz