piątek, 6 listopada 2015

Jon Hanna "What thou wilt. Traditional and Innovative trends in Post-Gardnerian Witchcraft"


Wracamy do serii książek z górnej, wiccańskiej półki. 

Chyba nie muszę powtarzać, że prace autorstwa europejskich współczesnych czarownic stoją wyżej pod względem jakości nad wszelkimi innymi (zwłaszcza ame-wiccańskimi). A już te napisane przez aleksandrian niezaprzeczalnie należą do najlepszych.

Całkowitym przypadkiem na jednej z wiccańskich grup dyskusyjnych polecono mi przeczytać pracę irlandzkiego arcykapłana Jona Hanny pt. "What thou wilt. Traditional and Innovative trends in Post-Gardnerian Witchcraft". I okazało się to być bardzo cenną poradą. Nawet sugestie innych aleksandrian okazują się być rewelacyjnymi. 

Hanna porównuje poszczególne aspekty wicca tradycyjnej i eklektyzmu, stosując wybrany przez siebie termin "Innovative Witchcraft" - innowacyjne czarownictwo na określenie drugiego nurtu. Bardzo dogłębnie analizując temat autor pokazuje, że to co wyrosło na bazie dorobku Gardnera bardzo często radykalnie odchodzi od tego co miał w zamyśle twórca Wicca. Książka zawiera dużo ciekawostek i stanowi doskonałe kompendium podstawowej wiedzy o współczesnej religii wiedźm. 

Rozważania na tle historycznym, ewolucja czarownictwa, tematy kontrowersyjne i wyjątki od wszystkich reguł. Czarno na białym. 

Gorąco polecam zarówno inicjowanym wiccanom jak i sympatykom tematu!

2 komentarze:

  1. Co do wyglądu: tło jest zajefajne. Choć przez brak czerni czuję się jakbym była gdzie indziej. Jednak czyta się rzeczywiście wygodniej.

    OdpowiedzUsuń