czwartek, 10 września 2015

Dr Robert Anthony "Pełna wiara w siebie. Poznanie tajemnicy"


Na chwilę postanowiłem powrócić do tematów psychoterapeutycznych. Gwoli przypomnienia. 

Dr Robert Anthony "Pełna wiara w siebie. Poznanie tajemnicy" to dobre opracowanie tematu dla każdego, kto boryka się życiowym problemem niskiej samooceny. Powtórka (przynajmniej dla mnie) wielu podstawowych rad. 

Dochodzę do szczęśliwego wniosku, że mnóstwo lekcji samodoskonalenia przeszedłem z udanym efektem końcowym - pewne rzeczy były jak dla mnie oczywiste. Czuję, że większość moich problemów zanikła, chociaż do doskonałości ciągle dążę widząc sukces niczym osoba goniąca zachód słońca.  

Przeciwieństwem odwagi nie jest tchórzostwo lecz konformizm (s. 14). I to ma sens. 

Rywalizacja jest tylko naśladownictwem (s. 48). I to jest prawda. 

Popatrzmy na przykład, na zachowania kobiet neurotycznych. Wychodzą za mąż za człowieka, który jest przystojny, a następnie mówią, iż jedyne, o czym on myśli, to jego własny wygląd. Wychodzą za mąż za człowieka, który jest inteligentny, a następnie czują się od niego głupsze i oskarżają go w słowach: "Ty zawsze wszystko wiesz najlepiej." Wychodzą za mąż za ludzi rozsądnych i spokojnych, następnie narzekają na nich, gdyż są szarzy i nudni. Wychodzą za mąż za bogatych mężczyzn, a następnie krytykują ich, ponieważ ciągle poświęcają się interesom. Wychodzą za mąż za mężczyzn atrakcyjnych seksualnie, jednakże później krytykują ich za to, iż są atrakcyjni seksualnie także dla innych kobiet. Lista ta ciągnie się bez końca! (s. 108)

Na męża to ja się jednak nie nadaję ...

Jeden z moich przyjaciół często powtarzał: "Nigdy nie mów innym o własnych problemach. Połowy to po prostu nie obchodzi, a połowa ma z tego radość" (s. 224)

Święte słowa.

A książkę warto przeczytać.

3 komentarze:

 1. Te zachowania kobiet neurotycznych mnie ubawiły. Już pomijając, że przypomniało mi się powiedzenie ,,widziały gały, co brały", ale
  - jest szary i nudny - mam wątpliwości, czy to wada;
  - jest atrakcyjny dla innych kobiet - a to na pewno nie jest wadą;
  - jak wie wszystko najlepiej, to nie potrzeba google :)
  - dobra, ciągłe myślenie i wyglądzie może być wadą. Raz się zgadzam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Prawdę mówiąc nie przepadam za tego typu książkami, zwłaszcza pisanymi przez Amerykanów. Czasami mam wrażenie, że amerykańska psychologia i psychoterapia jest trochę jak amerykańska wicca, a te wszystkie psychologie energetyczne i insze tego typu rzeczy wywołują moje zdumienie.

  Opis neurotyczek (choć uproszczony) całkiem zgrabny ;) Rzeczywiście występująca u osób neurotycznych niska samoocena i lęk mogą prowadzić do takich zachowań.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Akurat te podręczniki dużo mi pomagają. Przedstawiają genezę wielu problemów od podstaw. Rady jak z rzeczonymi kłopotami sobie radzić też się sprawdzają w praktyce.

   Usuń