niedziela, 12 kwietnia 2015

Ellen Dugan "Praktyczna magia dobrobytu. Rytuały na bogactwo"


Ellen Dugan "Praktyczna magia dobrobytu. Rytuały na bogactwo" to kolejna nic nie warta książka traktująca o tym, jak to autorka pracowała w kwiaciarni, nie mogła znieść dłużej upierdliwego fachowca czy jak to jej córka niespodziewanie została przyjęta na studia. A w międzyczasie kilka praktycznych rytuałów na przyciąganie pieniędzy. Z jakimi bóstwami, kamieniami, roślinami, kolorami, planetami etc. Kilka truistycznych porad niczym z "Przyjaciółki". Prace Dugan są beznadziejne, oprócz tego, że nihili novi, to miejscami w których autorka próbuje udawać intelektualistkę w kwestiach magii wyższej szybko wychodzi szydło z worka. Może to kwestia tłumaczenia, choć nie wydaje mi się, żeby tak do końca było. 

Ależ ja się poświęcam czytając te gnioty ... Ale czuję, że z pewnych względów muszę to robić... 

Jako przykład mądrości tej książki podam definicję wicca ze słowniczka zamieszczonego pod koniec:

wicca - neopogańska religia ziemi. Jej wyznawcy nie chcą nikogo skrzywdzić. Wiccanie żyją w rytmie pór i cykli roku, a w boskości dostrzegają zarówno to, co męskie, jak i to, co żeńskie. (s.238)

Ziemi? Kult krwi, rasy i ziemi, czy może pożywka dla agroturystów, bo już sam nie wiem o co chodzi? A to, że wyznawcy się chcą nikogo skrzywdzić brzmi wyjątkowo interesująco. Z tym niekrzywdzeniem to już lekka przesada, wiccanie uwielbiają się krzywdzić zwłaszcza na przemian... 

Nie polecam! 

2 komentarze:

  1. Polecam jej "Urodzoną czarownicę" - nie wiem czy czytałeś, ale autorka i osoba tłumacząca to na polski wzniosły się na wyżyny grafomanii.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Słynne atakowanie koleżanki w pracy w gotyckim makijażu ... Jeszcze jest "Magia ochronna w praktyce". Taki sam wysiłek intelektualny. :)

      Usuń