wtorek, 31 marca 2015

Carl Sagan "Świat nawiedzany przez demony"


Nightwish nagrał nowy kawałek pt. "Sagan" stwierdziłem, że to najwyższa pora na sięgnięcie po zakurzoną na półce książkę. 

Porusza ona bardzo wiele tematów. Głównym motywem wydaje się być sprawa uprowadzeń przez UFO, które jak udowadnia autor nie są niczym nowym, tylko starym zjawiskiem opętania we współczesnej postaci. Przez cała resztę "Świata nawiedzanego przez demony" Sagan porusza kwestie sceptycyzmu w wielu zjawiskach. Obszerna część materiału to sprawy manipulacji, hipokryzji, ludzkiej percepcji, omamów, procesów czarownic, naiwności, fałszowania historii, złudach New Age i innych praktyk etc. Na końcu już czytamy o fizyce i historii dokonań ludzkości. 

Jakie tutaj ciekawostki znalazłem: 

Każde pokolenie obawia się, że standardy edukacyjne ulegają obniżeniu. W jednej z najstarszych prac w historii ludzkości pochodzącej z państwa Sumerów sprzed około 4000 lat autor uskarża się, że młodzi są zdecydowanie mniej wykształceni niż poprzednie pokolenie. (s. 18-19)

A my tu krytykujemy standardy unijne (jakby nie patrzeć prawidłowo) ...

Cytat z Thomasa Graya:

[...] gdzie niewiedza jest rozkoszą,
Szaleństwem jest być mądrym. (s. 25)

Myślę, że nie wymaga to komentarza. 

Ady ostrzegał również  przed niebezpieczeństwem, twierdząc, że "narody zginą z powodu braku wiedzy". (s. 40)

No i właśnie giną. Bastardyzacja, kult tępoty, lewackie rządy, islamizacja, emigranci z Afryki ... Tylko czekać. 

Jedno z wielkich przykazań nauki brzmi: "Podważaj poglądy autorytetów". (s. 42)

Na swój temat podważam poglądy wielu naukowych autorytetów. Na ich własny również. Kij wam w nery wielcy profesorowie! 

Innym instruktywnym przykładem na współistnienie skłonności do konspiracji oraz kultu tajemnicy jest National Security Agency (NSA) [Narodowa Agencja Bezpieczeństwa]. Organizacja ta monitoruje telefony, radia oraz inne środki komunikacji zarówno przyjaciół, jak i wrogów Stanów Zjednoczonych. Potajemnie kontroluje światową korespondencję. Codzienny ruch w tej instytucji jest ogromny. W czasach napięć międzynarodowych duże zespoły pracowników NSA, władających biegle wieloma językami, siedzą z słuchawkami na uszach, nadsłuchując na bieżąco wszystkiego, co możliwe, począwszy od zaszyfrowanych poleceń generalicji przeciwnika, a skończywszy na rozmowach kochanków. (...) Wszystko jest zapisywane, a więc istnieje możliwość późniejszego powrotu do magnetycznych taśm, na przykład w celu wyśledzenia pierwszego pojawienia się zakodowanego hasła lub przypisania odpowiedzialności danej osobie w przypadku kryzysu. Niektórych podsłuchów dokonuje się z baz znajdujących się w sąsiednich krajach (w Turcji znajdują się bazy dla Rosji, a w Indiach dla Chin), z samolotów i okrętów  znajdujących się w pobliżu danego państwa lub z satelitów szpiegowskich znajdujących się na orbicie Ziemi. (s. 101).

Powyższy fragment zadedykowałbym wszystkich amerykańofilnym rusofobom. Wszędzie tępaki widzą rosyjską agenturę, ale to, że amerykańce szpiegują ludzi na każdym kroku to nie jest istotne. Rusofoby! Amerykanie was kochają i w razie jakiejkolwiek interwencji ze strony "wroga" z całą pewnością owi "sojusznicy" (którzy wiz nie znieśli, a wy chcecie walczyć w ich interesie przeciwko potężnej Rosji) wam pomogą. Odpowiedzcie sobie sami na intrygujące, intymne pytania.

Dalej ciekawy cytat specjalisty z FBI, Lanninga:

Faktem jest, że zdecydowanie więcej zbrodni i aktów maltretowania dzieci zostało dokonanych przez fanatyków w imię Boga, Jezusa i Mahometa niż kiedykolwiek w imię szatana. (s. 170)

♩ Szatan najlepszym naszym przyjacielem był! 
♩ Szatan najlepszym naszym przyjacielem był! 
♩ Szatan najlepszym naszym przyjacielem jest! Jego duch żyje pośród nas! 

Kilka autentycznych faktów, które przytacza Sagan:

Rozważmy pięć przypadków: 1. Myra Obasi, nauczycielka ze szkoły w Luizjanie, która została opętana przez demony - w co uwierzyła wtedy, gdy wraz ze swymi siostrami zasięgnęła rady u czarownika hoodoo. Koszmary występujące u jej siostrzeńca były jednym z dowodów na to zdarzenie. Tak więc opuściwszy pięcioro swoich dzieci udała się wraz z siostrami do Dallas, gdzie jej siostry wydłubały pani Obasi oczy. Na procesie Myra Obasi broniła swych sióstr. Twierdziła, że chciały jej pomóc. Jednakże należy pamiętać, że hoodoo nie jest czczeniem szatana; jest to mieszanka katolicyzmu i afrykańsko-haitańskich religii ludowych. 2. Rodzice zabili dziecko na śmierć, ponieważ nie akceptowało wyznawanej przez nich odmiany chrześcijaństwa. 3. Osoba maltretująca dzieci usprawiedliwiała swoje czyny tym, że czyta swoim ofiarom Biblię.4. Czternastoletniemu chłopcu podczas odprawiania egzorcyzmów wydłubano oko. Jego oprawcą nie był satanista, ale protestancki fundamentalista zaangażowany w działalność religijną. 5. Kobieta twierdziła, że jej dwunastoletni syn był opętany przez diabła. Po odbyciu z nim zakazanego stosunku płciowego obcięła mu głowę. (s. 172).

Urocze! 

Cytat z listu do Sagana:

Ufolodzy są heretykami, którzy muszą być ekskomunikowani lub spaleni na stosie.  (s. 207)
A ja się pytam co z wkładaniem niemowlaków do kuchenki mikrofalowej na trzy zdrowaśki?
Gdybyśmy potraktowali dosłownie każde słowo Biblii, musielibyśmy uznać, że Ziemia jest płaska. To samo dotyczy słów Koranu. Twierdzenie, że Ziemia jest okrągła, oznacza, że jest się ateistą. Największy autorytet religijny Arabii Saudyjskiej, szejk Abdel-Aziz Ibn Baaz, wydał w 1993 roku fatwę, w której stwierdził, że Ziemia jest płaska, a ktokolwiek próbuje twierdzić inaczej, nie wierzy w Boga i powinien zostać ukarany. Jednym z paradoksów tej sytuacji jest fakt, że istotne dowody na kulistość Ziemi, zgromadzone przez żyjącego w II wieku naszej ery astronoma Klaudiusza Ptolemeusza, ocalili dla kultury zachodniej astronomowie muzułmańscy i arabscy. (s. 332). 

Ciekawe jak się w tym kraju pilotów samolotów kształci? Z resztą o co ja pytam? Wiemy jak kiedyś we wrześniu muzułmańscy piloci z innego kraju przelatywali w okolicy wież World Trade Center ... 

Cytat z kolejnego listu:

Zauważyli, że zdolniejsze uczennice były poddawane silnej presji, by nie wyróżniać się w szkole. Jeśli dobrze radziłyby sobie w nauce, to mogłyby zostać oskarżone o "udawanie białych". (s. 351). 

To mówi samo za siebie. 

Jeszcze inny list:

Czy pan tego nie rozumie? System trwa tylko dlatego, że tworzy go populacja bogobojnych ignorantów. Istnieją powody, dla których wielu [wykształconych ludzi] nie może znaleźć zatrudnienia. (s. 353)

A ja myślałem, że tak jest tylko u nas ... Wprowadzić płatne studia, powiadam po raz kolejny! 

Materiał uważam za bardzo dobry, choć jak to zwykle bywa autor nie uniknął pułapek hipokryzji. Polityczna poprawność jest najlepszym tego przykładem, podobnie jak inne wartości lansowane w ostatnich rozdziałach książki ... Staje się to wręcz nieznośne. 

Ale książkę polecam! 

1 komentarz:

  1. Chyba pamiętam tamten tekst o złej edukacji Sumeru.
    ,,2. Rodzice zabili dziecko na śmierć, ponieważ nie akceptowało wyznawanej przez nich odmiany chrześcijaństwa. " Padłam i leżę. Myślałam, że nie na śmierć zabili.
    Politpoprawność taka piękna. Ale UFO ciekawe.

    OdpowiedzUsuń