niedziela, 22 lutego 2015

Igor D. Górewicz "Borek i bogowie Słowian"


"Borek i bogowie Słowian" to urocza historia chłopca podróżującego po rozmaitych zakątkach ziemi słowiańskiej i poznającego władających nią bogów. 

Książka adresowana jest do najmłodszych czytelników, ale z przyjemnością przeczytają ją także ci rodzice, którzy mają ambicję zaszczepić w swoich pociechach wrażliwość na rodzimą wiarę, tradycję i kulturę. Duża ilość barwnych i malowanych z wyobraźnią ilustracji sprawia, że książkę obowiązkowo należy nabyć. Bardzo dobrze przedstawiony został panteon bogów słowiańskich wraz z umiejscowieniem ich w historyczno-geograficznych miejscach kultu. Nie brakuje tutaj podstawowych informacji teologicznych dotyczących bogów, którzy są przedstawieni w ciekawy i atrakcyjny sposób, pisane łatwo przyswajalnym dla dzieci językiem. 

Jeśli mogę mieć jakieś drobne zastrzeżenia, to tylko do pewnych anachronizmów (typu zawołanie "Sława!" w dawnych czasach) czy informacji od lat powielanych w środowisku rodzimowierców i badaczy błędnie (np. "Perun" zamiast "Pierun", Nyja jako bogini itp.). 

Urocza, sympatyczna, miejscami bardzo słodka opowieść. Obowiązkowa lektura dla dzieci osób uważających się za prawdziwych Słowian. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz