czwartek, 29 stycznia 2015

Igór D. Górewicz "Poznaj Słowian"


Wprawdzie od początku było mi wiadome, że album "Poznaj Słowian" Igora Górewicza adresowany jest do młodych ludzi, jednakże ze względu na poruszaną w nim tematykę, byłoby błędem nie zamieścić go w swojej domowej "slawikotece". 

I dokładnie, byłoby to wielkim błędem, gdyż jest to ślicznie ilustrowany wolumin z duża ilością zdjęć, z obfitymi ciekawostkami na temat życia, pracy, wierzeń i kultury dawnych Słowian. Czytamy o rybołóstwie, tkactwie, strojach, higienie, bogach i wszystkim co najważniejsze. Krótkie, bo krótkie, ale treściwe. Nacisk położony został na szatę graficzną - co uważam za doskonały pomysł z prostego powodu. Niejednokrotnie studiując jakiś temat nigdy nie miałem pojęcia jak dane miejsce, świątynia, ludzie epoki czy wizerunki bogów wyglądały. Albumy takie jak ten świetnie rozwiązują ten problem, dzięki czemu młodzi wzrokowcy będą mieli ułatwiony punkt startu do dalszego poznawania świata dawnych Słowian. 

Studiując temat od wielu lat, nie spotkałem w książce wielu poruszanych tematów, których wcześniej bym nie znał (faktycznie, może nie zwróciłem uwagi na etymologię kilku wyrazów, których genezę Górewicz omawia krótko w tekście m.in. sprawę "muchmora" i "dzielenia na drobne"), ale jeśli ktoś zaczyna studiowanie tematu, albo lubi kolekcjonować tego typu pamiątki, to ... Śmiało muszę wszystkim wojownikom, rodzimowiercom i miłośnikom naszych wspaniałych przodków gorąco polecić tę książkę!  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz