środa, 26 listopada 2014

Melanie Marquis "Sekrety współczesnej wiedźmy. Jak stworzyć własny system magiczny i skutecznie z niego korzystać"


Melanie Marquis "Sekrety współczesnej wiedźmy. Jak stworzyć własny system magiczny i skutecznie z niego korzystać" to książka napisana przez eklektyczną wiccankę, w której autorka przedstawia rozmaite teorie na temat tego, jak działa magia i jak ją stosowano w różnych kulturach. No i rzecz jasna jak jej używać dziś wyciągając wnioski z doświadczeń innych. 

Stwierdzam, że byłby to kolejny element indeksu ksiąg zakłamanych, ale Marquis nie pisze nic o powielanych w setkach książek instruktażach rytuałów czarostwa. Akcent pada na teorię i historię. Dużo opisów magii rozmaitych ludów, plemion czy tradycji. Przepisy i porady na zaklęcia "poza kręgiem mocy": magia sznurów, magia gwoździ, magia styczności, magia homeopatyczna, maski, wabienie, odczynianie etc. 

Na dobrą sprawę osoby, które znają temat specjalnie się nie zachwycą niniejszą lekturą, ale same ciekawostki mogą sprawić, że czytelnik (a właściwie czytelniczka, bo tłumacz, który też fachowcem jak widać czasem w tekście nie jest, adresuje ją do pań) lekko wzbogaci swoją wiedzę albo sprawi sobie krótką powtórkę ze znanych dziedzin świata magicznego. Ciekawostki o zaklęciach Słowian sprawiły, że autorka pozytywnie u mnie zapunktowała. Trochę mnie (roz)smucił rozdział o magiji grupowej .... Wzruszają mnie też porady o tym, żeby nie krzywdzić zwierząt. 

Nie jest to jakieś arcydzieło, ale jako ciekawostka pójdzie. Jak na Studio Astropsychologii to naprawdę olbrzymie osiągnięcie ... 

Czy polecam? Tak w połowie. 

1 komentarz:

  1. Książka bardzo ciekawa. Historia magii, rytuały różnych kultur dają inne spojrzenie na magię, która najczęsciej kojarzy się z czarami i zaklęciami. Polecam :)

    OdpowiedzUsuń