środa, 4 czerwca 2014

Graham Harvey "What Do Pagans Believe?"


Kolejną książką na raptem godzinę jest "What Do Pagans Believe?" autorstwa Grahama Harveya. Nazwisko było mi skądinąd znane, więc stwierdziłem, że zaglądnę do wnętrza jego pracy.

Nie wiele znalazłem w niej rzeczy, których bym już wcześniej nie wiedział. Nie wiele też jakichkolwiek błędów, co wynika z prostego faktu - książka zawiera tak ogólne informacje o wszystkim, co się we współczesnym pogaństwie dzieje, że nie sposób się o cokolwiek potknąć, a tym bardziej na 92 stronach napisanego tekstu.

Oczywiście na piedestale UK i USA. Jak zawsze. No, ale warto pochwalić autora, że o innych ludach także wspomina: 

While Paganism has no ethnic characteristics or requirements bulit into its principles, as in many religions there are a handful of groups which do lay considerable stress on the alleged superiority of their particular ethnicity (whether this is, for example, Anglo-Saxon, Celtic or Slavic). Such groups are often not only racist, claiming that there is some kind of 'natural' link between alleged types of people and types of religion, but also homophobic and misogynist. (s. 14)

Tyle  dobrze. 


Poverty, war, famine, sexism, racism, homophobia, speciesism, genocide, ecocide and other assaults on humanity are a result of the strange notion that humans are better than other living beings. (s. 82)

Bez komentarza ... Mów Pan, Panie Harvey o sobie, bo wystawianie opinii o innych tak ludziach, jak i zjawiskach nie wychodzi Panu zbyt rewelacyjnie. Przynajmniej w moim osobistym odczuciu.

Książka jest ok, ale generalnie wiele się z niej dowiedzieć nie da. Polecam zdecydowanie inne rzeczy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz