niedziela, 25 maja 2014

John Dee "Monada hieroglificzna"Trochę się zdziwiłem widząc, że "Monada hieroglificzna" jest wielkości dzienniczka szkolnego. A, że traktat krótki, to już inna sprawa. 

Monada Hieroglificzna, jak opisał ją krótko w posłowiu Jakub Zych stanowi:

... wyczerpującą kabalistyczną interpretację glifu jego własnego projektu, wyrażającą hermetyczną ideę mistycznej jedności całego stworzenia (s.96-97)

A jak dowiadujemy się z okładki:

Monada hieroglificzna to jedno z najważniejszych dzieł zachodniej tradycji ezoterycznej, skarbnica symboli matematycznych, kabalistycznych, astrologicznych, alchemicznych i magicznych.
I jest to dobry opis. Czytając tekst miałem przed oczami interpretację symboli, znaków i schematów rozrysowanych w tak szczególny sposób, że pierwsze na myśl przychodziły mi filmy porno. 

 Tekst dosyć skomplikowany i nie zbyt łatwy w odbiorze, jednak po głębszym zaznajomieniu się z tematem człowiek widzi, że to wszystko ma sens. Ciekawy traktat o strukturze symboli, który Dee adresuje do cesarza Maksymiliana. Wiele tutaj powiedzieć się nie da. Abstrakcje na pewnych rysunkach czy schematach i dołożone do tego teorie. W każdym razie brzmią dosyć ciekawie. Warto także przeczytać wprowadzenie, posłowie, i tekst od tłumacza co daje lepsze rozeznanie w temacie.

I oczywiście jeśli ktoś chce szerzej studiować temat, to chyba tej książki nie ominie, bez względu na to czy cokolwiek z niej zrozumie czy też nie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz