wtorek, 25 lutego 2014

Marta Kudelska "Hinduizm"


"Hinduizm" Marty Kudelskiej to krótkie, ogólne przedstawienie głównych zagadnień z zakresu religii Indii. Autorka zwraca uwagę na to, jak rozmaity konglomerat religijny stanowią systemu z subkontynentu indyjskiego. Co je łączy? O tak, o składaniu ofiar jest kilka ciekawostek. 

Kudelska dużo miejsca poświęca zagadnieniom z zakresu filozofii, w czym, jak wskazuje biografia się specjalizuje. Akurat osobiście te fragmenty uważam za najnudniejsze. 

Warto zwrócić uwagę czym jest ahinsa, i czy faktycznie jest tym za co mają ją w swoich wyobrażeniach Europejczycy. Podobnie jak i podkreślane przez autorkę różnice pomiędzy pojęciami "warna" i "kasta", które także są notorycznie mylone.

Zaczyna się ciekawie. Ariowie, wpływ Wed. Potem jest trochę o sławnych eposach i ich streszczenie. "Ramajanę" można streścić w lepszym, wizualnym stylu.

Książka napisana przystępnym językiem. Brakowało mi tylko pewnych ciekawostek o bogach hinduizmu.  Np. o Ganeśi była tylko jedna krótka wzmianka.

Hinduizm bardzo przywodzi mi na myśl ulubione zagadnienia z zakresu religii. Podoba mi się wątek braminów i wiedzy, która jest niby udostępniona dla mas, ale sekrety odprawiania rytuałów dostępne są tylko dla przedstawicieli tej jednej warny. Skądś znam ten motyw.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz