wtorek, 1 października 2013

Doreen Valiente "The Rebirth of Witchcraft"Doreen Valiente "The Rebirth of Witchcraft" to kolejna, fenomenalna praca jednej z pierwszych gardneriańskich arcykapłanek i na dobrą sprawę "Matki Wicca". Tym razem Valiente opisała całą historię czarownictwa, od czasów kontaktów z Gradnerem, po rozstanie, przez Clan Tubal Cain, znajomości z jednym czarnym magiem po współczesne feministyczne czarownictwo. 

Nie brakuje rozdziału o Aleksie Sandersie. Nawet Valiente nie mogła się oprzeć jego wkładowi dla rzemiosła. Za to rozdział o Gardnerze napisała tak jak swojego czasu Pat Crowther o Aleksie. Dużo ciekawostek i nowości. 

Dowiadujemy się kilku informacji na temat Roya Bowersa, podobał mi się wniosek o Starej Dorothy, w akapicie dotyczącym odsunięcia Valiente od roli arcykapłanki ... Dużo jest historii wicca, jak zwykle co z czego do czego przeszło i skąd się wzięło.

Widoczna jest zmiana stosunku Valiente do różnych kwestii. Dawniej obracająca się w kręgu czarowników - konserwatystów czarownica teraz nie kwestionująca dziwnych zmian, które zaszły w wiedźmińskim świecie na przestrzeni dziesięcioleci.

Dużo nie ma co tutaj nadmieniać. Książka jest warta uwagi. Mało kto, jak Valiente potrafiła tak doskonale opisać wszystko to co się działo w Wielkiej Brytanii. 

Warto przeczytać tę książkę. 10/10!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz