sobota, 21 września 2013

Doreen Valiente "Witchcraft for tomorrow"


Kolejna książka, która wzbudza we mnie mieszane uczucia. Na dobrą sprawę podobne, jak recenzowana wcześniej tu na blogu książka Morgany. Mamy tutaj całą stertę truizmów i informacji o tym kim są pogańscy bogowie, jak odprawić magiczny rytuał, jak wyglądają alfabety czarownic, narzędzia rytualne, metody wróżenia, kwestia nagości etc. Czyli krótko pisząc, jest to kolejny podręcznik religii określanej mianem eklektycznej wicca. 

No, problemem jest to, że pisze to na dobrą sprawę "Matka wicca". Jak wszyscy powszechnie wiemy, Doreen Valiente była jedną z pierwszych gardneriańskich arcykapłanek. Mało tego, wniosła olbrzymi wkład w powstanie i rozwój wicca - była autorką wielu rytualnych tekstów, które zastąpiły wcześniejsze twory, splagiatowane z innych źródeł przez "starego" Gardnera. Po rozejściu się z Geraldem była członkiem m.in. Clanu Tubal Cain, Covenu Atho i nurtu The Regency. Tak więc wiedzę w temacie miała olbrzymią, co widać po ilości napisanych książek i rzecz jasna po ich jakości.
 
Informacje z niniejszej pracy są bardzo cenne. Największą ich wadą jest rzecz jasna to, że są one po raz kolejny powtarzane. Valiente trochę poszerza temat (tak, pierwsi wiccanie pisali najlepiej, niejednokrotnie to powtarzam) troszkę wzmiankuje np. o gematrii, podaje też pierwotne, celtyckie nazwy angielskich miast, wyjawia, że słowo "eliksir" wywodzi się z języka arabskiego, a oznacza "kamień filozoficzny".

Na końcu książki znajduje się kolejny zbiór rytuałów dla samotnie praktykujących wiedźm. Najbardziej zachwyca rytuał samoinicjacji. No, ale cóż! Pamiętajmy, że Doreen Valiente należy do weteranek tematu. Przeszła przez praktycznie wszystko, więc jej rad nie należy za bardzo kwestionować.

Uroczy cytat:

"... Jest oczywistym absurdem przysięgać ludziom przestrzegania "sekretów sztuki", a następnie przedstawiać te tak zwane "sekretne rytuały" przed aparatami popularnej prasy." (s.175, tł. Siliniez)

Zadedykowałbym go co poniektórym ...

Mieszane uczucia - treść na poziomie bardzo dobrym, powtarzalność informacji również na poziomie bardzo dobrym. Sami oceńcie! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz