poniedziałek, 26 sierpnia 2013

Rafał Merski "Słowiańskie dziedzictwo. Rodzima religia i filozofia"
Popełniłem mały błąd i najprawdopodobniej zamiast zacząć od tej książki, zacząłem od drugiej, którą już zrecenzowałem na niniejszym blogu. Na dobrą sprawę przeczytanie ich w odwrotnej kolejności nie robi większej różnicy. Obie przedstawiają ciut inne kwestie z pod wspólnego parasola tematyki religijnej, jaką jest rodzimowierstwo słowiańskie.

"Słowiańskie dziedzictwo. Rodzima religia i filozofia" to skrótowe przedstawienie idei jakimi kieruje się ruch rodzimowierczy. Opisane są szczegóły słowiańskich świąt, bogowie, rytuały przejścia, obyczaje, trochę przypomnień z zakresu historii kultu dawnych Słowian oraz antropologii słowiańskiej. Najbardziej wciągają dodane na końcu legendy oraz hasła, którymi powinien się kierować cały ów nurt religijny.

Co tutaj dużo mówić? Hasła słuszne, odwoływanie się do tradycji ludowej uważam za trafne.

Jedyne co mi siadło na wątrobie to notorycznie powielana przez większość rodzimowierców słowiańskich wizja religii naszych przodków tworzonej przez ideologów starych szkół, z silnymi wpływami zaborów rosyjskich i późniejszego ZSRR. Czyli dalej np. Perun zamiast Pioruna. Trochę się to rzuca w oczy, a reformacji religijnej, którą wywołać może wpływ portalu bogowiepolscy.net stale spodziewać się możemy.

A książka ciekawa, czytania raptem na godzinę - gorąco polecam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz