czwartek, 30 maja 2013

Hans Holzer "The Truth about Witchcraft"Książka "The Truth about Witchcraft" Hansa Holzera to komercyjne dzieło opisujące kilka znanych powszechnie tematów: Alex Sanders i jego coven, pewna loża praktykująca magię ceremonialną z Cincinnati, Kościół Szatana z San Francisco, kilka osób zajmujących się magią. Drugą wartwę tematyczną stanowią tematy typu co to jest magia, Rogaty Bóg to nie Szatan, prześladowania czarownic, fenomen współczesnego czarownictwa etc. Trochę jest na temat ESP i innych ciekawostek (wzmianki o Order of Deucalion czy Order of the Floods). 

Książkę czyta się bardzo szybko. Pisana jest amerykańskim stylem, duża czcionka, zero przypisów, prosty język. Treścią też dorównuje poziomowi twórczości z rzeczonego kontynentu. Nawet nazwisko "LaVey" jest pisane "LaVay". Już nie wspomnę o "Shemem-Phorash'u" wśród piekielnych imion ...

Generalnie nihil novi, a ponadto nihil bezkrytycznie, ale cóż, książka wydana została na początku lat 70. XX w. Historia Alexa inicjowanego przez babcię, dr Gerald Gardner i inne wspaniałości.

Ciekawi mnie ten fragment:

"... At a time when central and eastern Europe was populated by barbarians barely able to cook, the Egyptians already had intricate systems of sympathetic magic [...]" (s.281)

Z tego co wiem, podobno magię sympatyczną znano już w trakcie polowania na mamuty, ale zaznaczam to tylko spekulacja, trudno ją potwierdzić. Mimo to słabo mi się chce wierzyć, że działania magii sympatycznej nie znały nawet najbardziej prymitywne z tradycyjnych społeczeństw w okresie świetności Egiptu.

Książka słaba, polecam inne lektury.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz