piątek, 22 marca 2013

Lois Bourne "Witch Amongst Us. The Autobiography of a Witch""Czarownica pomiędzy nami. Autobiografia wiedźmy" to wbrew pozorom nie kolejna książka o rozwoju tradycji gardneriańskiej wicca. To bardziej wspomnienia Lois Bourne dotyczące jej doświadczeń ze spirytyzmem, "klientami", duchami i przyjaciółmi (o tej Sonyi nie mogłem już czytać) etc. Dopiero ostatnie pięćdziesiąt stron bardziej akcentuje znacznie ciekawsze tematy. 

Oczywiście pojawiają się tutaj pewne nowości (lub raczej starości, bo czarownictwo w końcu przeszło poważną ewolucję przez ostatnie kilkadziesiąt lat swojego istnienia), niemniej stwierdzam, że większa część tej książki jest piekielnie nudnawa.

Ciekawe są relacje Lois z chrześcijaństwem. Wzruszające jest to, że jedną osobę zdołała nawrócić. No wzmianka o tym, że wiedźma na chrzcie to dobry omen też mnie lekko zaintrygowała. Kurcze, że też nikt z rodziny nie prosił mnie o dostąpienie tej zaszczytnej funkcji ... Byłbym jak Matka Chrzestna Kopciuszka (może raczej bliżej by mi było do jej trawestacji ze Shreka, choć stanowiska tego niewątpliwie bym nie przyjął).  

Jest też kilka ciekawych tematów pokrytych naukowymi wywodami. Wciągnął mnie temat czarnej magii, a także tematy dotyczące reinkarnacji. A  tak to trochę o podróżach, trochę o wywiadach i showmaństwie. 

Generalnie do książki wielu zarzutów nie mam, poza tym, że "Dancing with Witches" to zdecydowanie lepsza pozycja autorki i znacznie ciekawsza. Choć i ta nie powinna umknąć niczyjej uwadze, zwłaszcza wiccanom i ich sympatykom.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz