wtorek, 18 grudnia 2012

Jimahl di Fiosa "A Coin for the Ferryman. The Death and Life of Alex Sanders" "Wielu idzie za głosem, kilku jest wybrańców"
Alex Sanders


"Obol dla przewoźnika. Śmierć i życie Alexa Sandersa" to trzecia, zamykająca Trylogię Aleksandriańską książka autorstwa wiccańskiego arcykapłana Jimahla di Fiosy. Nie martwmy się jednak za wczas, może z czasem doczekamy się tetralogii. Jak pamiętamy, cykl rozpoczynało dzieło "Głos w lesie" poświęcone seansom spirytystycznym, na które wzywany był duch Króla Czarownic, i to w nim pod sam koniec spotykamy zapowiedź trzeciej części. Druga część "Wszystkie dzieci króla", opiewa losy wielu znakomitych aleksandrian.

"A Coin for the Ferryman. The Death and Life of Alex Sanders" to głównie kompilacja biografii Alexa Sandersa znana z innych książek, m.in. autobiografii Maxine "Firechild", wzbogacona o wspomnienia ich uczniów, którzy byli świadkami wielu wydarzeń z czasów życia Króla.

Oczywiście książka wspaniała. 

Uczniowie Alexa dementowali m.in. pogłoskę o jego inicjacji przez babcię, choć on sam aż do śmierci głosił jej autentyczność. Ciekawa jest historia o sprzedaży cnoty Janet Farrar, o rytuałach, z których uciekała przyprowadzona małpa (nie wiem dobrze o jaki konkretnie gatunek chodziło). Podobnie było z pingwinami. Ciekawy wątek o inicjacjach w knajpach. Itd. Itp. 

To co najbardziej wzbudziło moją kontrowersję, to fakt, że w książce utrzymana jest teza o wywodzeniu się linii aleksandriańskiej od Monique Wilson. O bogowie! Miejmy nadzieję, że to nie prawda ... 

Lekko smuci jednak przedstawienie samej osoby Alexa. Choć dla wielu wiccan uchodzi on za najcenniejszy, wręcz niekwestionowany autorytet, tutaj jest on przedstawiony dość pejoratywnie. Alex choć uchodził za osobę przepełnioną do bólu humorem miewał jednak wiele słabości. Mówi się o jego niskiej samoocenie, o depresji, o showmanstwie, które było bardziej pokazowe niż efekty magii. Są wzmianki o tym, jak nienależycie traktował Maxine, spędzał czas w knajpach etc. Dużo mówi się o jego pozytywnym stosunku do chrześcijaństwa, krzyżu na szyi, rozmowach ze świadkami Jehowy etc.

Bardzo rzucają się w oczy cytaty, w których wiele jest mądrości: "Nie składaj hołdu żadnemu człowiekowi. Wszystko co to znaczy jest prawdą", "Jestem człowiekiem, a człowiek umiera przez cały czas",  "Dobre pytanie to takie, na które nigdy nie da się znaleźć odpowiedzi", "Poświęciłem swoje życie Bogini, ale jako człowiek popełniłem wiele błędów" etc. 

Książkę polecam wszystkim aleksandrianom i sympatykom religii wicca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz