sobota, 3 marca 2012

Sorita d'Este & David Rankine "Hekate Liminal Rites. A study of the ritual, magic and symbols of the torch-bearing Triple Goddess of the Crossroads."


Czytając książkę Wicca Magickal Begenings, Sority d'Este i Davida Rankinea byłem pod wrażeniem informacji, jakie zawarte były w tej lekturze. Autorzy przeszli samych siebie w pewnych rozważaniach na konkretne tematy. Trudno jednak mi powiedzieć to samo o ich wspólnej pracy pt. Hekate Liminal Rites. A study of the ritual, magic and symbols of the torch-bearing Triple Goddess of the Crossroads.

Przeczytanie całości zajęło mi jeden dzień. Napiszę szczerze, że spodziewałem się czegoś w stylu podręcznika magii dla wiccan eklektycznych, w których autorzy opiszą swoje porady i kilka podstawowych informacji jak czcić Hekate, grecką boginię rozdroży, magii i zaświatów. Książka okazuje się być syntezą informacji jakie źródła historyczne podają na temat kultu tejże wspaniałej bogini - źródła pisane, opisy wizerunków kultowych, zaklęcia, defixiones (czyli zaklęcia związania), ryty eleuzyjskie, postacie literackie i dawne bóstwa powiązane z jej kultem etc. Krótkie kompendium. Wszystko na temat Hekate.

No, ale właśnie czy wszystko? Z niektórych źródeł wiem, że Hekate była córką Kojosa i Fojbe, jednakże autorzy w ogóle nie wspominają o tych mitologicznych postaciach w tekście. Tak więc jest to synteza źródeł, jednakże, jak widać na pierwszy rzut oka nie pełna.

Czy książkę warto przeczytać? Jeśli ktoś jest sympatykiem tematu, to i owszem. Jednakże na pewno w naszym kraju znaleźć nie jedną lepszą publikację zawierającą więcej informacji, źródeł czy rozważań naukowych na temat Hekate. Książkę uważam, za komercyjną, na średnim poziomie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz